Co to jest i co może Ci dać…
Pozytywna Dyscyplina
Bycie mamą i wychowywanie dziecka okazało się dla mnie znacznie większym wyzwaniem, niż się spodziewałam. Wiele razy czułam się bezradna i nieprzystosowana. Patrząc na mojego syna i na dzieci dookoła, często powtarzałam w myślach (a czasami, o zgrozo, na głos) słynne: „za moich czasów…”. Szukając swojej rodzicielskiej drogi trafiłam na książkę Pozytywna Dyscyplina, a w niej na fragment, który uświadomił mi, że te „nasze czasy” już się skończyły, że jeśli chcemy wychować nasze dzieci na kompetentnych, samodzielnych i szczęśliwych dorosłych, musimy podążać za zmianami, które nastąpiły i które nadal będą następować. Zafascynowały mnie metody wychowawcze proponowane przez Pozytywną Dyscyplinę, która tłumaczy wiele rzeczy i oferuje wiele technik i narzędzi, z których mogą korzystać dzisiejsi rodzice.
Pozytywna Dyscyplina to oparta na szacunku i empatii skuteczna metoda wychowawcza wspierająca rozwój samodyscypliny, odpowiedzialności i samodzielności u dzieci w każdym wieku.
Oto 5 podstawowych zasad Pozytywnej Dyscypliny:
- pomaga dzieciom poczuć łączność i przynależność, pomaga im poczuć, że są ważne w rodzinie i w społeczności,
- jest jednocześnie pełna szacunku i wymagająca: miękka i zdecydowana w tym samym czasie, czyli twarda dla problemu i miękka dla osoby,
- jest skuteczna długofalowo: bierze pod uwagę to, co dziecko myśli, czuje, czego się uczy i jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie i jak decyduje się postępować w przyszłości, aby przetrwać i odnosić sukcesy,
- uczy ważnych umiejętności społecznych i życiowych: szacunku, dbania o innych, rozwiązywania problemów, współpracy oraz umiejętności wnoszenia wkładu i bycia pożytecznym w domu, przedszkolu, szkole i większej społeczności,
- zaprasza dzieci do odkrywania, jak bardzo są zdolne i kompetentne – zachęca je do konstruktywnego używania swojej osobistej siły i autonomii.
Pozytywna Dyscyplina obejmuje następujące narzędzia i koncepcje:
- Wzajemny szacunek. Dorośli modelują szacunek do swoich potrzeb i wymagań sytuacji, będąc wymagającymi wobec dziecka, pozostając jednocześnie życzliwymi i pełnymi szacunku dla potrzeb dziecka.
- Identyfikacja przekonań stojących za zachowaniami. Za każdym zachowaniem dziecka kryje się pewne przekonanie, często błędne. Skuteczna reakcja na nieodpowiednie zachowanie dziecka możliwa jest właśnie dzięki zrozumieniu powodów, dla których dzieci robią to, co robią. Próba zmiany samego zachowania bez zmiany przekonań skazana jest na niepowodzenie.
- Efektywna komunikacja i umiejętności rozwiązywania problemów.
- Koncentracja na poszukiwaniu rozwiązań, a nie na karaniu.
- Stosowanie zachęcania (zamiast pochwały). Zachęcanie zauważa wysiłek włożony w działanie i osiąganie postępów, a nie wyłącznie sukcesy. Zachęta buduje trwałe poczucie własnej wartości i sprawczości.
Jeżeli
– przytłacza Cię ilość napływających ze wszystkich stron informacji, rad i metod wychowawczych,
– chcesz czerpać radość i satysfakcję z bycia rodzicem,
– chcesz wychowywać swoje dziecko z szacunkiem dla niego i dla siebie,
– pragniesz je przygotować do bycia kompetentnym, samodzielnym i szczęśliwym dorosłym,
zapraszam Cię na warsztaty, które prowadzę w oparciu o Pozytywną Dyscyplinę.
Dowiesz się na nich między innymi
- jakie są sposoby komunikowania się, czyli jak być stanowczym i uprzejmym jednocześnie,
- dlaczego nie warto działać pod wpływem emocji, czyli o ważnej roli pozytywnej przerwy,
- jakie potrzeby mogą się kryć za poszczególnymi zachowaniami dziecka, jak je rozpoznawać i w jaki sposób zaspokajać,
- dlaczego kary i nagrody są nieskuteczne długoterminowo i co można stosować zamiast nich, czyli o zachęcaniu i wspieraniu,
- jak zaangażować dziecko w rozwiązywanie problemów,
- a także jak sprawić by wspólne poranki, wyjścia i wieczorne rytuały przestały być koszmarem,
oraz poznasz wiele narzędzi wspomagających budowanie z dzieckiem relacji opartej na wzajemnym szacunku i empatii.
Jak poznać Pozytywną Dyscyplinę
Najlepszym sposobem na poznanie Pozytywnej Dyscypliny od strony praktycznej jest udział w warsztatach. Warsztaty oparte są na ćwiczeniach, które pomogą Ci poprzez doświadczenie przeniknąć do świata dziecka, abyś mogła/mógł odkryć, co jest skuteczne, a co nie – co myśli, czuje i jakie decyzje podejmuje Twoje dziecko w odpowiedzi na Twoje metody wychowawcze.
Możesz również przeczytać dostępne na polskim rynku książki:
Pozytywna Dyscyplina, Pozytywna Dyscyplina dla przedszkolaków, Pozytywna Dyscyplina dla Nastolatków
a także
Pozytywna Dyscyplina w szkole i klasie.
Wszystkie książki dostępne są między innymi na stronie Pozytywnej Dyscypliny w Polsce.
Tam też znajdziesz więcej informacji o metodzie.
Pozytywna Dyscyplina to nie tylko techniki i narzędzia – to sposób życia!
Zapraszam do przeczytania wpisu o Pozytywnej Dyscyplinie na blogu.
Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o nadchodzących i planowanych wydarzeniach, warsztatach i promocjach, zapisz się na newsletter Przestrzeni Rozwiązań!