Justyna Goszczyńska/ Dziecięce/ 0komentarze

Pozytywna Dyscyplina to klasyczna metoda wychowawcza, rozwijana i propagowana w Stanach Zjednoczonych od ponad 30 lat. Wywodzi się z psychologii indywidualnej austriackiego psychoterapeuty Alberta Adlera. Jej głównym założeniem jest to, że wszyscy ludzie mają jedno podstawowe pragnienie: chcą czuć, że przynależą i że są ważni. Więcej o metodzie możesz przeczytać tutaj.

Pozytywna Dyscyplina zafascynowała mnie z kilku powodów.

Po pierwsze, już na początku sprowadziła mnie na ziemię, uświadamiając, że nasze czasy, na które chyba każdemu rodzicowi zdarzyło się powoływać, komentując zachowanie swoich, albo nieswoich dzieci („bo za moich czasów…”) minęły i raczej nie wrócą. Świat idzie do przodu, my idziemy do przodu, a od naszych dzieci chcemy wymagać, żeby zachowywały się, jakby żyły 20-30 lat temu? Gdzie tu logika?

Świat idzie do przodu

Jeżeli będziemy próbowali dopasować nasze dzieci do tego, co było „za naszych” czasów i do naszych wyobrażeń, z góry skazani jesteśmy na porażkę. Jeśli chcemy być dla naszych dzieci autorytetami, jeśli chcemy, żeby brały z nas przykład, żeby wyrosły na szczęśliwych, kompetentnych i radzących sobie w życiu dorosłych – to my musimy za nimi nadążać. A właściwie być nawet o krok przed nimi.

Czego tak naprawdę chcemy

Po sieci krąży taki ładny mem, przedstawiający ojca z kilkuletnim synem. Ojciec mówi: „Synu, gdy dorośniesz, chciałbym, żebyś był asertywny, pewny siebie i odważny, ale teraz, kiedy jesteś dzieckiem, masz być grzeczny, posłuszny i podporządkowany.”

Wyzwania i kompetencje

I tu przechodzimy do punktu drugiego. Pozytywna Dyscyplina mówi nam o tym, że wszystkie trudności dnia codziennego, z którymi borykają się nasze dzieci i my razem z nimi, są tak naprawdę wyzwaniami. Wyzwaniami, które prowadzą do nabycia pewnych, niezbędnych w dorosłym życiu, kompetencji. To od nas i od sposobu, w jaki nauczymy nasze dzieci radzić sobie z tymi wyzwaniami zależy, czy w przyszłości będą potrafiły o siebie zadbać, czy będą szanować siebie i innych, czy będą asertywne, kreatywne i będą nadążać za otaczającym je światem.

Narzędzia i techniki

Pozytywna Dyscyplina oferuje wiele technik i narzędzi, które wspomagają takie wychowanie i takie radzenie sobie z wyzwaniami, które prowadzi do nabycia niezbędnych w dorosłym życiu umiejętności i kompetencji.

Za niezwykle ważny uważa sposób komunikowania się,  ustalanie zasad i zawieranie umów (oraz ich przestrzeganie i dotrzymywanie), a także wspólny czas spędzany z dzieckiem (tzw. specjalny czas), wspomaganie wewnętrznej motywacji, a przede wszystkim zaspokajanie najważniejszej potrzeby dziecka (i każdego człowieka), czyli poczucia przynależności i bycia ważnym.

Co się kryje za dziecięcymi zachowaniami

Bardzo duży akcent kładzie na to, że za każdym zachowaniem dziecka kryje się właśnie ta potrzeba. Kiedy nie zostaje zaspokojona, dzieci zachowują się „źle”, „niewłaściwie”. Na różne sposoby usiłują wyegzekwować od nas, dorosłych, jej zaspokojenie potrzeby. Są „niegrzeczne”, domagają się ciągłej uwagi, walczą z nami o władzę, próbują przejąć kontrolę… Pozytywna Dyscyplina nazywa to „błędnymi celami zachowań”. Uczy nas, jak je rozpoznawać i jak sobie z nimi radzić w sposób konstruktywny i efektywny a przede wszystkim pełen szacunku i empatii.

Warsztaty

Jeżeli chcesz doświadczyć, jak działa Pozytywna Dyscyplina i sprawdzić, czy jest to metoda dla Ciebie i Twojej rodziny, przyjdź na warsztaty i przekonaj się.

Warsztaty prowadzone w oparciu o Pozytywną Dyscyplinę:

Sposób na “niegrzeczne” dziecko – czyli jak złamać kod którym posługuje się kilkulatek.

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o planowanych i nadchodzących wydarzeniach i warsztatach zapisz się na newsletter Przestrzeni Rozwiązań.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*